Paylaş
Aşağa gitmek
avatar
Admin
Admin
Erkek Mesaj Sayısı : 37
Yaş : 33
Nerden : Malatya
Kayıt tarihi : 14/04/07
Kullanıcı profilini görhttp://hilan.yetkin-forum.com/

Gelincik Baba(Hüseyinbin Abdullah)

Bir 2007-04-15, 01:17
Gelincik Baba(Hüseyinbin Abdullah)
Gelincik Baba'nın asil ismi Hüseyinbin Abdullah'tır. İslam orduları ile ordu komutanı olarak Malatyaya geliyor,Ehlibeyt soyundan gelen Hüseyinbin Abdullah,Ahalisi Türk olan Hilan o zaman dini inancı Şaman ve Gök Tanrı olan hallka Ehlibeyt sevgisini ve İslami,Kuran-ı Kerimi benimsetmiştir.Hilan Halkının o günki inancı islama ve Kuran-ı Kerime cok yakın olduğu için halk islam dinini benimsemekten Zorluk cekmemiştir.Halk Hüseyinbin Abdullah'ı sevmiş ve saymışlardır,halka Ehlibeyt sevgisini aşılamıştır.

Bu durumlar malatyadaki Bizans ve Rum yönetimini hoşuna gitmiyordu.İslami gelişmeleri önlemek için Bizans ve Rum yönetimi,Hüseyinbin Abdullahın askerleri ile savaşa girmişlerdir,Hilan halkının Hüseyinbin Abdullahın yanında yer alarak,büyük bir güç kazanıyor,savaşı Hüseyinbin Abdullahın askerleri ve yandaşları kazanmıştır,ama muharebede Hüseyinbin Abdullah Şehit Olmuştur.

O dönemki halkın kutsal saydığı,şaman törenlerin yapıldığı yere Hüseyinbin Abdullah defnedilmiştir,daha sonraları ise Hüseyinbin Abdullahın mezarı Türbe haline getirilmiştir,Tarihler boyu evlenen ciftlerin türbeyi ziyaret edip üç sefer etrafını döndüğü için zamanla gelincik baba ismini almıştır

Her yıl Mayıs ayının 5 de Halkın birlik ve beraberliğini sağlamak için Lokmalar dökülür.
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz